fuckbook

sobota 12. března 2011

Ekidad

Odpovídali jste hodně rozhovorů? Co např. pro zahraniční ziny?
Pravda je taková, že mnoho rozhovorů nemáme, jedním z důvodů je ten, že nechceme. Tohle je náš první rozhovor pro zahraniční zin.

Existuje Ekidad už dlouho? Proč nová kapela, když ty a bubeník (Willy) už hrajete/hráli jste v Generacion Perdida?
Ekidad vznikli po prvním rozpadu G. P., to byl také důvod, proč Morgue a Viruta (členové G. P.) založili Dislexia... no a my s Willym jsme se rozhodli, že také chceme založit nějakou jinou grupu. Měli jsme s Ekidad už docela dost válů, když se G. P. znovu dala dokupy, a tak jsme se rozhodli, že budeme normálně pokračovat i s Ekidad. Máme taky ještě jiný projekt, úplně odlišné štýlo, no ale nic co bychom chtěli, aby spatřilo světlo světa...něco ve vodách skáčka a reggaečka...

V zemi, odkud pocházíte, jsou dost drahé hudební nástroje, stejně tak je hodně drahé zkoušet, nahrávat atd...Není kvůli tomu hodně lidí demotivováno k tomu, aby založili kapelu? Také někdy ztrácíte motivace z těchto důvodů?
Tady se mezi lidma v anarchopunku, nebo punku atd. vůbec neočekává, že by někdo nějaké hudební nástroje vlastnil. Je to opravdu hodně těžké. To samé platí o zkouškách, vyjde to strašně draho. Je jasné, že kapely často nemohou nahrát právě díky nedostatku peněz, tak jejich matroš nikdy nespatří světlo světa a pokud ano, tak je to velmi namáhavá a složitá práce.

Některé z vašich textů jsou hodně násilné, myslíte si, že by jste byli schopni vzít zbraně a jít s nimi bojovat proti státu?
Hehe, no já bych do toho nešel. S Ekidad podporujeme různé malé akční skupiny, které na to jdou přímou akcí, je to hodně těžké jít proti státu se zbraní v ruce. Jak z vojenského, tak ze strategického pohledu na věc jsme kompetentní tohle dělat. V každém případě je to jedna z mnoha ideí.

Během osmdesátých let u vás fungovala násilná maoistická organizace, která si říkala Sendero Luminoso ( Světlá stezka). Co si o nich myslíte? Bylo to v Limě nebezpečné?
V osmdesátých letech byli o mnoho silnější. Tohle hnutí ozbrojených skupin, bylo jednou z možností té doby. Já, jako anarchista, s maoismem nesympatizuji. Chtěli vyvolávat násilnosti a jejich obětí měl být stát a lidé. V některých obdobích bylo jejich revoluční násilí tak silné, že stát přistoupil na jejich metody. Armáda páchala spoustu zvěrstev na lidech. Státní násilí použité ke kontrole a nastolení pořádku. Byly to kruté doby se spoustou násilí, měli jsme strach z bomb, které mohly být všude (wgf: tudíž i v Limě), často jsme vůbec nemohli spát. Obě strany využívali strach. Takže ano, troufám si říct, že Sendero Luminoso mohli dosáhnout všeho, čeho chtěli, dokud se do toho nevložili CIA a Fujimoriho vláda. Nakonec díky práci zpravodajské služby chytili hlavního vůdce a nyní je Sendero Luminoso jenom velmi malá a slabá skupinka podnikající málo významné akce.

Říkal jsi mi o tom prezidentském kandidátu ve volbách v červnu 2006, Ollentovi. A mluvil jsi o jeho fašistických milicích, které jsme mohli vidět v ulicích. Řekni nám něco víc o tomhle chlápkovi a také o Garcíovi, novém prezidentu.
Ollanta Humala, vůdce nacionalistů, je totální čurák. Ve skutečnosti je to ten typ loutky, který se tady v Jižní Americe, snaží sám sebe dosadit jako vůdce. Pod pojmem nacionalismus je tu ještě určitý skrytý význam a teprve dny, které přijdou ukáží, co se vše skrývá pod povrchem...Ollanta je homofóbní rasista, který ve svých projevech brojí proti homosexuálům, lidem, co žijí na ulici, typický malý fašoun...Navíc sází na své příznivce, kteří chodí navlečení v armádních hadrech, jsou v ulicích a prodávají jeho zasrané noviny, je to takový druh policie, která dělá tu špinavou práci. Taky hodně mluví o andské rase a má kecy proti bohatým bělochům, klasická cesta jak vyvolat nenávist tou nejstupidnější metodou... Alana Garcíu známe více, protože když stál v čele vlády (v osmdesátých letech) lidé umírali hladem, stály se dlouhé fronty na jídlo a chléb, vybombardoval všechna vězení, kde byli drženi lidé ze Sendero Luminoso a další političtí vězni. Je však jedna věc, na kterou zapomněl: podporoval hnutí jako MRTA (další levicová guerilla). Ve skutečnosti poslední volby byly pro lidi hodně těžké, museli se rozhodovat mezi Alanem Garcíou a nacionalismem, faktem je, že si lidé zvolili menší zlo.

Nazýváte se anarchisty, ale volíte, co si myslíte o volbách? Ve Francii a vlastně ve většině zemí už je to dlouho, co anarchisté začali řešit, jestli je možné být anarchistou a volit ve volbách.
Ano, volím jako spousta dalších anarchistů a zůstanu takovým jaký jsem: využívám peněz, žiji ze systému a samozřejmě jsem také jeho součástí, ale stále mně to vrhá k tomu být anarchistou – v systému, který ti nařizuje věci, před kterýma není úniku. Tady v Limě ti hrozí pokuta pokud nejdeš k volbám a taky nemůžeš pracovat, nebo ti nedají povolení k vycestování, nebo pas. Chci tím říct, že pokud nevolíš, tak se pro tebe stane mrtě věcí naprosto nedostupnými. V téhle situaci uvažuji tak, že ti, kdo chtějí volit, tak mohou, je to jako církev a modlení, křesťané, kteří to chtějí dělat, ať to dělají, je to stejné jako například to, že někdo chce jít do baru, protože to má rád, je to trávení času. Ale co chceš očekávat o systému, který ti pořád něco nařizuje.

Oh jasně, zapomněl jsem na to ( v Peru je povinností volit), takže kdyby to bylo u vás stejné jako ve Francii, kde hlasování není povinné (když nevolíš obejde se to bez sankcí), šel bys volit? Pokud jde o mně, nevím co si o tom mám myslet, volit či nevolit. Záleží to na zemi, kde žiješ, pro co volit atd.
Co chci je nevolit, ve skutečnosti nechci se podílet na tomhle volebním systému. Jako anarchista se cítím omezen tím, že mně někdo nutí něco takového dělat, nesnáším to. Ale kdybych nevolil musel bych platit pokuty a strádal bych. Taková je realita.

Je pro tebe těžké být vegetariánem v Peru? Řeší se to nějak častěji v anarchopunkovém hnutí v Limě, nebo jen občas?
Hmmm, hehe, myslím, že to záleží na tvém přesvědčení, jestli budeš nebo nebudeš vegoš. Krom toho, je to dost drahé. Ve skutečnosti vůbec nevím kdo tady je a kdo není vegetarián/vegan, já nejsem. Tady v Limě je spousta dobrých kámošů vegetariány, nebo vegany, ale jsou tady taky takoví, co říkají, že když nejsi vegan, tak nejsi anarchista. Rychle poznáš, kdo ti chce vnutit své anarchistické přesvědčení a jejich cestu. To je absurdní

Opravdu nesnášíte skinheady? Co si potom tedy myslíte o antifašistických skinheads? Jsou v Limě fašističtí skinheadi?
Znáš můj názor, nechci to rozvádět na veřejnosti, díky. Fašističtí skinheadi? Ne, žádného jsem tady ještě neviděl.

Důležitá otázka: Měl někdy nějaký ateista, jako ty, v životě problémy? Chtěl bych vědět, jak je silné křesťanství v Peru. Je větší než tady ve Francii, ale ne tak šílené jak v Iránu!
Pokud jde o mně, tak jsem nikdy neměl problém s tím, že nejsem věřící. Nejsem schopný ti odpovědět na otázku ohledně moci křesťanské církve. Každopádně je tady náboženství spojeno s těmi, kteří mají moc. Lidi nechápou, že ti co mají moc (tedy vláda a církev) jsou spojeni s ekonomickými problémy, před lidmi se snaží vystupovat jako dobří lidé.

Hráli jste v Chile, Bolívii, Equádoru, Kolumbii. Máte nějaké storky, o které byste se mohli podělit? Jaká je Bolívie? Proč jste nehráli v Arequipě? Je to velké město v Peru?
Na těch místech jsme hráli s Generación Perdida, s Ekidad jsme byli jen v Arica (Chile) a v Cajamarce v Peru, cestovali jsme pouze dvakrát...Ani moc o cestování s Ekidad neuvažujeme (v roce 2007 zůstali dva měsíce v Chile a zahráli pár koncertů). Lidi, které jsme potkali byli hodně milí a zajímaví, je to dobrý pocit znát takové lidi, lidi co jsou schopni něco začít, bojovat, něco budovat. Ale samozřejmě je tam pak i smutek, když ty lidi opouštíš, v těchhle chvílích máš pocity, které se dají těžko popsat. Je taky fajn poznávat přírodu v ostatních zemích. Pravda je, že cestování je super.

Jaký byl mezinárodní anarchopunkový meeting v Cajamarce?
Jedinečná zkušenost, poznal jsem pár lidí s velmi zajímavými názory, hodně mi to taky pomohlo si jaksi srovnat nové myšlenky. Čas na tomhle setkání musíš maximálně využít, kdo ví, kdy budeš mít zase takovou možnost potkat tak skvělé lidi? Velmi dobrá témata, promítání, únavné debaty, končilo to koncertem a myslím, že mohu říct, že to byl nejlepší čas mého života.

Nějaké nové projekty? Co nové album?
Ano, zkoušíme a připravujeme novou nahrávku, v pořadí čtvrtou. Chceme to udělat jednoduše, s osmi vály. Víš, je to těžké něco takového udělat, stejně jako s Generación Perdida, připravujeme nové nahrávky a když to půjde dobře, v což doufám, tak myslím, že příští rok budou nahrávky obou kapel venku.

Oukej, napiš co chceš a díky za tvůj čas.
Díky za rozhovor, je to náš první rozhovor, který vyjde, taky ti chceme poděkovat za to, že jsi a tvou pomoc s nahráváním, doufám, že se brzy uvidíme a zajdem do nějaké čínské nebo peruánské restaurace. Ahoj, štěstí pro všechny a ať žije anarchie.

Zdroj: We´re gonna fight zine, u nás vyšlo v zinu Ohníček

Žádné komentáře: