fuckbook

sobota 12. března 2011

Evan Greer

Čau Evane, mohl by ses nám pro začátek trošku představit? Jak ses dostal k hudbě a jak dlouho už hraješ? Jak ses dostal k anarchistickým idejím?
Jistě. Hrát jsem začal v šestnácti (tj. před třemi lety).Dostal jsem kytaru a zpočátku hrál staré protestsongy které byly populární zde v USA během války ve Vietnamu. Rychle jsem začal psát vlastní písně, to bylo po 11 září a byly to protiválečné songy, politické písně. Cítil jsem, že bych měl myslet své texty vážně a chovat se podle nich. Když jsem začal být aktivistou, choval jsem se ignorantsky a reformně. Čím déle jsem pracoval, tím více jsem přilnul k radikálním myšlenkám, protikapitalistické politice a rovnostářskému pojetí rozhodování založeném na konsensu a solidaritě. Založil jsem organizaci přímé akce v Bostonu a posléze jsme se všichni stali anarchisty, protože to pro nás má opravdu smysl.

Na jakých akcích nejradši hraješ? Hraješ většinou "obyčejné" koncerty, nebo spíše vystupuješ na různých demonstracích a beneficích?
Miluju hraní všude, kde jde o DIY: v domech kamarádů, squatech, knihkupectvích, veřejných parcích, a kdykoli to jen jde na benefitech na podporu radikálních skupin apod. Já osobně a taky mí kamarádi na tom nevyděláváme. Nechceme peníze pro sebe, chceme je pro hnutí. Jezdím na mnoho demonstrací a protestních akcí a když zrovna nejsem v práci, tak miluju hraní třeba před vězeními nebo na barikádách.

Co pro tebe znamená DIY? Jaký máš názor na kopírování hudby?
Podle mě je DIY nejlepší zbraň proti Státu. Má nad námi moc, protože jsme závislí na korporacích a vládách, které pro nás dělají různé věci, třeba opravují cesty a nabízejí "ochranu". Čím více budeme pracovat pro sebe, solidárně jeden pro druhého, tím více síly získáme a Stát oslabíme. Co se týče hudby, tak mám rád DIY scénu. Každý by měl dělat hudbu. Je třeba odhodit myšlenku na rockovou slávu. DIY tak nějak zavazuje ty, kteří tvoří hudbu, aby ji nahrávali a dávali lidem k poslechu tak, aby to pro ně nebylo obtížné (např. nízké ceny CD apod.) A měli by hudbu kopírovat jako šílení ! Internet je obrovský zdroj a lidi by měli využívat jeho výhod k šíření hudby. Hudba by měla být dostupná pro každého!

Jsi členem nějakého kolektivu? Jestli ano, přibliž prosím jeho činnost. Jaké to je u vás v USA? Pořádají se u vás často demonstrace? Je v USA silné anarchistické hnutí? Jsou proti vám dělány nějaké represe, nebo podobné věci? Tady v Orlové máme celkem problémy s neonacisty, jaké je to u vás?
Jsem členem několika organizací a kolektivů a skupin. Od klasických DIY záležitostí až třeba po organizaci demonstrací proti státu a autoritám. Anarchistické hnutí v USA je teď docela malé a má hodně vnitřních problémů. Je tu až moc problémů s rasou, pohlavím apod. , které musíme odstranit nejdřív, abychom byli dostatečně schopní.Podle mě je problém v tom, že lidi vůbec nerozumí a nechápou, že anarchismus je o lidských vztazích, o solidaritě mezi lidmi a ne o vztahu člověk - vláda. Váda je tu extrémně utlačovatelská. Policie pravidelně odposlouchává telefony, posílá provokatéry a špehy na naše akce, a je extrémně násilná během demonstrací. Je tu jen pár nácků a ti toho moc nenatropí. Máme spíš více problémů s rasisty, kteří myslí, že rasisty nejsou, ale zakládají své hodnoty na jakémsi nepsaném žebříčku nadřazenosti ras. Rasismus je tu více systematický než osobní věc lidí. Většina lidí o sobě nemíní, že jsou rasisté, ale chovají se a dělají věci, které se nijak jinak než rasismus nazvat nedají. Včetně lidí v anarchistickém hnutí.

Mohl bys vypsat věci, které jsi vydal?
Nejsem si jistý, co tím myslíš...lidi si můžou volně kopírovat naši muziku.

Ok, zpět k hudbě, o čem jsou tvé texty? Myslíš, že jsou slova v písních důležitější, než hudba?
Obojí - hudba i texty jsou podle mě důležité, ale poselství písně je ta nejdůležitější věc. Snažím se psát o věcech které cítím, tak aby lidé cítili z mé hudby, že nejsou sami, že mají oporu a pochopení.

Tady DIY folk moc lidí nehraje, vím pouze o Naive Fighters z Blavy a Terrariot z Brna. Hrajete i na punkových akcích? Jaký máš vztah k punku?
Tady v USA hodně starších lidí poslouchá punk a mladší naopak folk. Já osobně s dalšími se snažím tyto dva styly spojit. Hraju s punkovýma kapelama a taky poslouchám punk asi ve stejné míře jako folk.Můžu říct, že moje písně jsou ovlivněny punkem nebo přímo punkové. Je tu takový název pro tu muziku - "riot folk" nebo "folk-punk" který patří právě takovým anarchistickým folkařům.

Co ty sám posloucháš za hudbu? Je někdo, kdo tě inspiroval?
Poslouchám všechno: starý rock´n´roll, punk, blues, folk, politický hip-hop atd.. Moje oblíbené kapely: Defiance Ohio, Sin Dios, Erik Petersen, The Coup, Phil Ochs a Ghost Mice. Když jsem začínal hrát, byl jsem inspirován Davidem Rovicsem, Neilem Youngem, Victorem Jarou, Ani Difranco, Flogging Molly, Bobem Dylanem a mnoha dalšími.

Ok, už mně nic nenapadá, takže díky moc za rozhovor, pokud chceš něco vzkázat čtenářům, máš možnost zde. Měj se!
Jsem rád a je příjemné vědět, že lidi v České republice poslouchají muziku, kterou tady tvoříme. Chceme slyšet taky vaši hudbu ! Opravdu rád bych vám pomohl šířit vaši muziku zde v USA, pokud chcete, můžete mi cokoliv poslat na:

76 Spring Grove Rd
Andover, MA
01801
USA-zbpunk-

Rozhovor někdy z roku 2005 skrz e-mail, vyšlo v zinu V provozu.

Žádné komentáře: