fuckbook

pátek 3. února 2012

Gary Yourofsky

Gary Yourofsky narozený v roce 1970 v USA je aktivista za práva a osvobození zvířat. V souvislosti se svou činností byl mezi roky 1997-2001 třináctkrát zatčen. Strávil 77 dnů v kanadském vězení poté, co zaútočil na kožešinové farmy v Kanadě a osvobodil stovky norků. Následující text je krátkým shrnutím toho kdo je tento muž a jaké jsou jeho cíle.  
Počátky aktivistické dráhy
V devadesátých letech minulého století nabídl nevlastní otec Garymu, aby dělal zákulisního dobrovolníka během turné cirkusu. Tehdy Gary viděl slona připoutaného na jednom místě s jizvami za ušima a chorobami. Gary byl šokován! „Díval jsem se slonovi do očí a viděl jsem smutek a zoufalství,“ prohlásil po této zkušenosti. Tato zkušenost pro něj byla pomyslným startem na dráze aktivisty za osvobození zvířat z nadvlády lidí.
Gary začal aktivně zkoumat zacházení se zvířaty ve velkochovech i v různých oblastech průmyslu. Postupně se stal vegetariánem a později veganem. V roce 1996 založil organizaci na ochranu zvířat ADAPTT. Šlo o organizaci, která sdružovala vegany a veganky bojující proti všem formám zneužívání zvířat. V roce 2001 organizace měla kolem 2 200 členů.
Přímé akce a vězení
30. března 1997 Gary Yourofsky spolu se čtyřmi členy Animal Liberation Front (ALF) vnikl do kožešinových farem v Kanadě a osvobodili společně více jak tisíc norků. Gary byl po akci zatčen a v roce 1999 byl odsouzen na šest měsíců ve vězení s maximální ostrahou. Z šesti měsíců Gary strávil ve vězení 77 dnů.
Zkušenosti z vězení přirovnal k tomu, jak se asi cítí zvíře v ZOO. Tvrdí, že díky pobytu ve vězení, získal ještě větší empatii – schopnost vcítit se do pozice zvířat, která jsou zneužívána.
Z kriminálu zpět k aktivismu
Někdo by možná očekával, že pobyt ve vězení Garyho povede k opuštění zájmu o hnutí za osvobození zvířat. Stal se však naprostý opak. Gary Yourofsky se po návratu z vězení navrátil do hnutí a inicioval mnoho aktivit podporující veganství a kroky, které zamezují zneužívání zvířat. Velkou pozornost začat přikládat vzdělávací činnosti a snahám šířit veganskou etiku mezi široký okruh lidí. Jeho charismatický projev mu umožnil oslovovat opravdu širokou cílovou skupinu. Jeho přednášky již slyšely desetitisíce studentů a studentek na stovkách středních i vysokých školách po celé zemi.
Přinášíme záznam přednášky pro studenty, pořízený 8. července 2010 na Georgia Institute of Technology. Gary Yourofsky se svou přednáškou „Co ve skutečnosti znamenají práva zvířat?“ již promluvil k tisícům studentů a studentek. Jeho proslov je argumentačně silný, provokativní a vtipný.


Inspirovat se, nikoliv nekriticky zbožňovat!
Ačkoliv Gary Yourofsky je inspirativní osobnost a mnohé jeho aktivity jsou velmi přínosné, neznamená to, že jde o dokonalou bytost bez chyb. Inspirovat se od tohoto člověka by nemělo znamenat nekriticky jej zbožňovat. Gary, stejně jako každý člověk, má své chyby, které je potřeba zohlednit a podrobit kritické reflexi.
Jednou z těchto chyb je především nedůslednost, s jakou Gary pohlíží na příčiny zneužívání zvířat v lidské společnosti. Je sice schopný dobře popsat jednotlivé útrapy, kterými zvířata díky působení lidí prochází. Naprosto mu ale chybí antikapitalistické nahlížení na problém. Vykořisťování a vraždění zvířat je tak v pojetí Garyho filosofie pojímáno jako problém špatně nastavené morálky / etiky či osobní volby jedince, nikoliv jako problém kapitalistických výrobních procesů, principů a struktur. Díky tomu Gary sice apeluje na spotřebitelskou volbu jedince, ale nechává nedotčené struktury kapitalismu, které vykořisťování zvířat nejen umožňují, ale v souladu s tržními zákonitostmi k němu i nevyhnutelně směřují.
Absence antikapitalistického pohledu tedy Garyho vedou k chybným závěrům v podstatných oblastech. Následkem pak je, že na místo boje za osvobození zvířat jako integrální součásti antikapitalismu, Gary propaguje spíše veganskou etiku jako součást „zeleného kapitalismu“. Dobře to jde vidět například na jeho nekritické propagaci firem vyrábějících veganské produkty (viz. přiložené video). Gary při propagaci veganských korporací zapomíná, že i veganský (a stále kapitalistický!) trh v sobě zahrnuje principy vykořisťování. Všechna ta veganská mléka, salámy, párky a jiné dobroty, které Gary propaguje, vyrábějí lidé. A dokud je vyrábějí v kapitalismu, pak tato výroba je poznamenána vykořisťováním, zneužíváním a pošlapáváním práv živých tvorů (zaměstnanců firem). „Veganský trh“ a „zelený kapitalismus“ v sobě prostě zahrnuje stejné principy, které kritizujeme u velkochovů a masného průmyslu. A to, že zaměstnanec fabriky na výrobu sojového mléka kvůli výrobě (na rozdíl od krav) neumírá, neznamená, že není vykořisťován šéfem a nucen otročit v nedůstojných podmínkách, podobně jako krávy ve velkochovech.
(txt zdroj: alerta.cz)

8 komentářů:

teeska řekl(a)...

Jak můžete přirovnávat krávy ve velkochovech k firmám / zaměstnancům vyrábějícím sójové mléko? Zaměstnanci snad za svou práci dostávají plat. Po skončení této práce jdou domů ke své rodině, kde je nikdo netýrá a nevykořisťuje. Že po sobě jako zaměstnanci možná nechají šlapat, to už je věc jiná. Ale práce, za kterou mají zaplaceno se nedá srovnat s tím, co kvůli mléku prožívají krávy!

Mr. Bao řekl(a)...

Máš pravdu. Jak sis mohla všimnout, tak dole je napsáno, že text je zkopírován z alerta.cz.
Stotožňuji se s touto antikapitalistickou myšlenkou, ale sám dojíždím nakupovat veganské uzeniny do firmy Salve Natura, kde tamější zaměstnanci rozhodně nepůsobí jako strádající zaměstnanci.
Dík za reakci! jsem rád, že ti to někdo čte (důkladně).

Anonymní řekl(a)...

Chlape prober se,za komrdů byli lidi zavíraný za propagaci vegetariánství,navíc bylo utrpení
žít jinak než pojídači mršin vzhledem k nabídce nenabídce ovoce , zeleniny a potravin bez živočišných přísad.
Já jsem se dobře najedl až když jsem emigroval do kapitalismu....
Maso nejím skoro 30 roků.

Mr. Bao řekl(a)...

Co tím míníš? Za bolševíka to určitě bylo těžké ale teď si můžu psát co chci, to znamená že mohu volně propagovat vegetariánství či veganství. Sám nejsem žádný bolšan. Jinak co se týče rostlinné stravy tak v létě a na podzim nemusím ani rostlinnou stravu nakupovat s těmi přebytky co mám sám i od známých a rodiny z jejich polí a sadů...a jak znám produkty co se u nás prodávaly před revolucí, tak se u nás taky dalo bez problému najíst aniž bys jedl maso...akorát se člověk musel podívat. pravda nedá se to ani omylem srovnat s tím, čím překypuje místní trh teď ale i tak..

Adrián řekl(a)...

TEn človek vo fabrike je aj v mäsovom priemysle nie? Teta vedysi pracovala vo väčšom mäsiarstve a nebol sa ako ich tam vykorisťovali a k tomu ich ešte nútili robiť všeliaké prasácke veci typu umývanie zeleného masa v rôznych roztokoch.

Mr. Bao řekl(a)...

Nedávno jsem mluvil s kamarádkou, která měla tu zkušenost pracovat v obchoďáku v oddělení masa a to jak tam s nima zacházeli, bylo otřesné a to co oni museli dělat s masem je nechutné a už jen z tohoto důvodu (krom nezkutečného množství dalších) vím, že bych se k živočišným produktům nikdy nevrátil.
Jinak co se týče vykořisťování zaměstnanců v obchoďácích: http://korenybaobabu.blogspot.cz/2013/01/dokument-hypermarket-jeho-pan-otrok-2011.html

Anonymní řekl(a)...

promiňte mi všichni tady - ale ráda bych to vše vrátila k původní myšlence - zvířatům v "koncentračních táborech" je jedno jak se naše lidská společnost momentálně nazývá - vyjde úplně nastejno vraždí-li je kapitalista nebo komunista,...

Mr. Bao řekl(a)...

Anonymni: Děkuji, moc hezky jsi to napsal(a)