fuckbook

sobota 17. srpna 2013

Druhá česká Earthship bude v Praze

Napsala Eva Hauserová   
Jen pár minut chůze od metra, v blízkosti jednoho z nejživějších pražských center Anděl, najdete na prudkých svazích Nikolajky jen částečně kultivovanou divočinu – historicky jde o jednu z prvních pražských zahrádkářských kolonií, která vznikla ve 20. letech minulého století. Na jednom ze zdejších pozemků vyrůstá podivuhodná stavba, první pražská zeměloď.

Pojem zemělodi (Earthship) pochází z USA a jde o energeticky nezávislé domy postavené převážně z odpadu, tedy z recyklovaných materiálů, jejichž součástí je i skleník pro pěstování zeleniny a ovoce. Ačkoli se staví třeba z pneumatik, skleněných i plastových lahví, plechovek od nápojů a podobně, jsou zemělodi velmi esteticky působivé, a co je hlavní, opravdu levné a ekologické.
Loni vyrostla pod vedením architekta Michaela Reynoldse první česká zeměloď jménem Zeměnka u Sázavy (www.zemelod.cz), vznikající Zeměloďka u Anděla (www.zemelodka.cz) bude menší, vhodná pro schůzky asi dvanácti lidí. Materiály jsou téměř zdarma: staré pneumatiky, kterých se každý autoservis rád zbaví, napěchované zemí, „cob“ (směs hlíny či jílu, písku a slámy), místo pneumatik budou do některých stěn „zazděny“ i hliníkové plechovky od nápojů nebo skleněné lahve, které působí velmi dekorativně, zvlášť když jimi prochází světlo. Vzhledem k našemu klimatu je třeba používat také izolační folie. V zimě by se úplně nevystačilo s vyhříváním sluníčkem, počítá se s přitápěním teplem vedeným z kompostových hromad.
Na stavbu jsem se přišla podívat v horkém, slunečném letním odpoledni. Pracovala tu asi desítka alternativně působících mladých lidí a velmi ochotně mě provedli a všechno vysvětlili a ukázali. Po celé léto tu probíhají workshopy, jejichž účastníci se při práci naučí metodám, jak na tento typ staveb. Vyrůstající stěny z úhledně naskládaných pneumatik spojených cobem vypadají nečekaně esteticky, navrch ovšem ještě přijde vrstva líny. Na svahu nad staveništěm se už zvedá zahrada s teráskami a schody vybudovanými z pneumatik, po kterých se výborně chodí, nahoře vzniká vyhlídka s lavičkou z cobu. Nad vším vlaje tibetská vlajka.
Hybnou silou Zeměloďky jsou Míša a Honza Pospíšilovi, kteří pobývali několik měsíců v USA a učili se různým metodám ekologického stavění. Po stavbě mě provází Hynek Opolecký, který se současně zajímá o takzvané parky studií a reflexe, několik jich ve světě osobně poznal blíž a angažuje v prvním takovém projektu v Čechách, Parku Pravíkov (viz parkpravikov.cz).
Na terasovité zahradě právě zrají krásná rajčata a daří se tu bylinkám. Ptám se, zda pneumatiky neuvolňují do půdy nějaké škodlivé látky, ale výzkumy prý ukazují, že z toho není třeba mít obavy. Na zeměloďce ještě hledají někoho, kdo by koordinoval permakulturní koncept zahrady, dotáhl ho, radil a staral se – rostliny sem zatím přinášejí a sázejí spíš náhodně. Tak pokud to nemáte moc daleko, přijďte se podívat a zapojte se, Zeměloďka je opravdu pohodové a charismatické místo! Návštěvu si ale musíte předem dohodnout telefonicky, protože branka zahrádkářské kolonie se zamyká. Kontakty najdete nejen na webu, ale i na facebooku (www.facebook.com/zemelodka).

Žádné komentáře: